Икарди: Нашата цел е да стигнеме до финалето на ЛШ

 Напаѓачот на Пари Сен Жермен, Мауро Икарди, го сподели своето мислење за шансите на тимот во Лигата на шампиони во 2019/20 година.

Аталанта ќе биде ривал во четвртфиналето, а доколку стигнат до полуфиналето, ќе се соочат со некој меѓу РБ (Лајпциг) и Атлетико Мадрид.

Победникот на сите овие натпревари ќе биде одреден по еден натпревар во Португалија.

– По ждрепката, сфатив дека во потокот во кој се наоѓаме, нема екипи кои претходно ја освоиле ЛШ. Во другата половина, скоро сите триумфирале. Како и да е, мора да бидеме внимателни затоа што нашите противници ги имаат истите амбиции – конечно да ја освојат Лигата на шампионите и да се запишат во историјата. Во последните години ПСЖ доживеа неуспех во ЛШ и целиот тим навистина сака да го смени тоа. Нашата цел е да стигнеме до финалето на турнирот и, ако тоа е Божја волја, да го освоиме. Затоа клубот вложи толку многу во последните години, вели Икарди.

Back to top button
Close