Илјадници сиромаши Американци на ред за бесплатни трпезни мисирки, додека Трамп помилува една 

Во пресрет на утрешниот празник во САД, Денот на благодарноста, во повеќе градови и населени места низ Америка се организира бесплатно раздавање мисирки. Во меѓувреме, акуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, ја отвори празничната сезона со традиционалното помилување на мисирка. Настанот се случи синоќа во Белата куќа. 

Печена мисирка е главниот елемент од празничната трпеза на Денот на благодарноста, најзначаен семеен празник во САД. 

Во повеќе градови и држави, на настани организирани од локални фирми или невладини организации за помош на сиромашните, илјадници социјално загрозени Американци чекаат на ред да добијат бесплатен „танксгивинг мил“ (оброк за Денот на благодарноста), вклучително и мисирка. 

Така на пример, досега, над 30.000 бесплатни мисирки се раздадени во Тексас, над 5.000 во Њујорк сити. Редови за чекање да се добие мисирка се создаваат и во Вирџинија бич, Вирџинија, Сент Луис, Мисури или Орладно, Флорида, каде деновиве беа раздадени илјадници вакви птици.   

Очигледно, годинава бројот на бесплатни оброци за Денот на благодарноста е многу поголем, со многу загрозени семејства поради актуелната криза со коронавирусот во земјата. 

Во меѓувреме, Трамп синоќа на настан во Белата куќа ја отвори празничната сезона со традиционалното помилување на мисирката Корн. 

Погледнете во оваа убава убава птица. Корн, се ти се посреќи. Со ова те помилувам, рече претседаелот со подигната рака. 

Пред да го стори тоа, Трамп оддржа говор во еден „тажен спектакл со малку публика,“ фалејќи ги добрите берзански индекси и благодарејќи на американските војници и безбедносни сили, кои ја „прават Америка безбедна, ја прават голема, и како што велем, ја ставаат Америка на прво место“.  

Даде зборови на благодарност и за сите доктори и медицински персонал, во првиот борбен ред против пандемијата. 

Говорот на Трамп не се разликуваше многу од неговите претходни, „и звучеше како безпомошна молба на остарен монарх“, додека демократот Џо Бајден формираше тим сличен на оној од времето на Барак Обама, со експлицитно одрекување од „Америка на прво место“, а спас на планетата и демократијата во светот, коментираа некои набљудувачи. 

-Хромата утка помилува мисирка, објави синоќа Јаху њус. 

Back to top button
Close