Илиевски си поднесе оставка од директорското место во ЈСП

Директорот на ЈСП „Скопје“ Иван Илиевски си поднесе оставка од функцијата, дознава СДК.

Илиевски кој е на функцијата в.д. директор само 5 месеци вчера ја доставил својата оставка до градоначалничката Данела Арсовска. Илиевски вчера не сакаше да одговори на нашето прашање дали и зошто поднел оставка. Денеска не одговараше на нашите повици, ниту на вибер пораки. Одговор не добивме ниту од неговата ПР-служба ниту од кабинетот на градоначалничката Данела Арсовска.

Како што дознаваме во претпријатието од утрово веќе се споменуваат имиња за тоа кој ќе биде нов директот на местото на Илиевски. ЈСП „Скопје“ е во лоша финансиска состојба и долгови со години. Редовно години наназад добива субвенции од Град Скопје за тековно работење, па дури и за да може да се исплатат плати на вработените. Илиевски од доаѓањето на функцијата убедуваше дека идејата на градоначалничката Арсовска за бесплатен автобуски превоз за сите граѓани и нови 250 електрични автобуси е реална и може да се реализира.

На прашањата на СДК од каде ќе најде пари за бесплатен превоз, кога немаат други извори на приходи, велеше дека со домаќинско работење ќе се овозможи реализација на ова ветување на Арсовска.

Back to top button
Close