Илон Маск активираше сателит да ѝ обезбеди интернет на Украина

Основачот на „Спејс икс“ (SpaceX) Илон Маск го активираше сателитскиот систем „Старлинк“ (Starlink) над Украина за да и обезбеди сигурен пристап до интернет.

Ваквиот потег на Маск доаѓа како одговор на молбата од украинскиот вицепремиер и министер за дигитална трансформација, Михаило Федоров, кој вчера побара помош додека Украина се бореше против руската инвазија на терен, но и против сајбер-нападите кои доаѓаа од Русија.

„Додека вие се обидувате да го колонизирате Марс, Русија се обидува да ја окупира Украина! Додека вашите ракети успешно слетуваат во вселената, руски ракети напаѓаат украински цивили -напиша Федоров повикувајќи го Маск да обезбеди Старлинк станици за Украина.

Воедно, вицепремиерот го повика Маск да ги повика свесните Руси да се спротивстават на нивните власти.

По ова следуваше одговорот од Маск:

„Услугата на ’Старлинк‘ е активирана сега во Украина. Повеќе терминали се на пат“.

„Спејс Икс“ има илјадници сателити во орбитата кои и овозможуваат на компанијата да емитува широкопојасни услуги околу Земјата, без потреба од кабли со оптички влакна. Активирањето на станици од сателитскиот систем за Украина ќе им овозможи на Украинците пристап до интернет во случај нивната интернет-инфраструктура да биде оштетена или уништена од руските напади.

 

 

Back to top button
Close