Индија регистрира рекордни 77.266 новозаразени со коронавирусот

Во последните 24 часа во Индија се регистрирани рекорден број новозаразени круни со коронавирусот – 77.266, а вкупниот број заразени достигна 3,38 милиони.

Речиси 47 проценти од потврдените случаи на заразени се регистрирани во август.

Од коронавирусот починале уште 1.057 лица, а вкупниот број на смртни случаи изнесува 61.529.

Индија е трета во светот по бројот на заразени со коронавирусот, по САД и Бразил, и е четврта по бројот на смртни случаи, по САД, Бразил и Мексико.

Back to top button
Close