Инзаги: Да не беше коронавирусот, Лацио ќе го освоеше Скудетото

 Тренерот на Беневенто, Филипо Инзаги е убеден дека тимот воден од неговиот брат Симоне – Лацио би ја освоил титулата во Серија „А“, ако не беше присилната пауза поради пандемијата од коронавирус.

Пред неа, Римјаните беа само бод зад лидерот Јувентус, а сега разликата помеѓу двата тима е седум бода.

– Лацио се движеше со многу голема брзина до март. Симонe можеше да се подготви за натпреварите правилно и во длабочина за седум дена. Нешто што Јувентус не би можел да го направи заради неговиот ангажман во ЛШ. Ова не би била мала предност. Да не зборувам за поддршката на римските навивачи, кои секогаш играат решавачка улога. Сонот на мојот брат на почетокот на сезоната беше да го врати Лацио во Лигата на шампионите, но убеден сум дека без присилната пауза би го освоиле Скудетото. После три месеци без фудбал, работите се променија целосно. Симоне нема состав кој ќе му овозможи да се подготви за три натпревари неделно, за разлика од Јувентус, кој е многу поискусен од оваа гледна точка. Жал ми е за него, изјави Инзаги за „Скај Спорт Италија“.

Back to top button
Close