Иран го предупреди Израел за „црвените линии“ во Персискиот Залив

Израел се надева дека ќе вакцинира околу една третина од својата популација против Коронавирус наредниот месец, со што ќе биде можеби првата земја во светот што постигнала ваква цел, јави израелската агенција ТПС.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изминатиов викенд изјави дека има „огромни вести“, дека разговарал со раководителите на компаниите што му даваат вакцини на Израел и им рекол оти целта на земјата до следниот викенд е да достигне 150.000 вакцинирања на ден, што е удвојување на моменталното темпо.

Околу 280.000 Израелци ја примиле вакцината во првата недела од операцијата „Подај рамо“.

– Ова е фантастично, но таквата големина е светски рекорд. Ги замолив стапката со која се снабдуваат вакцините да се усогласи со темпото на вакцинирање и тие ми рекоа дека мислат дека можат да го сторат тоа, рече тој.

Здравствениот систем на Израел во моментов спроведува вакцинирање со вакцина развиена од Фајзер и се надева дека во следните недели ќе ја вметне и од Модерна. Нетанјаху објасни дека со стапката на вакцинација, доколку се постигне, значи дека во рок од 30 дена по достигнувањето на ова темпо, Израел ќе вакцинира 4,5 пати.

Со оглед на тоа што на сите им требаат две дози, по еден месец ќе вакцинираме 2,25 милиони израелски граѓани. Вакво нешто нема во светот, рече Нетанјаху.

Back to top button
Close