Иран нападна бази на милитанти во Пакистан

– Иран вечерва соопшти дека ги нападнал базите на милитантната група Џаиш ал Адл во Пакистан.

Државната новинска агенција ИРНА објави дека во нападот биле користени ракети и беспилотни летала.

Пакистан сè уште не се огласил.

Џаиш ал-Адл е сунитска милитантна група која дејствува главно во Пакистан.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close