Ирвинг против рестартирањето на сезоната во НБА

– Потпретседателот на Здружението на играчи во НБА лигата, Каири Ирвинг, синоќа разговараше за рестартирање на сезоната во конференциски повик со повеќе од 80 кошаркари во лигата, вклучувајќи ги Кевин Дурант, Донован Мичел, Кармело Ентони и Двајт Хауард.

За време на разговорот, ѕвездата на Бруклин изрази спротивставување на планот на НБА за продолжување на сезоната, соопшти новинарот Шамс Чаранија.

– Не го поддржувам патувањето во Орландо. Не сакам да бидам дел од постојаниот расизам и на целата оваа глупост. Нешто едноставно не е во ред, рече Ирвинг на состанокот.

Шамс додава дека Каири е „подготвена да се откаже од сè“ за социјалните реформи.
Инаку, играчите имаат резервираност за враќање во игра поради загриженоста во врска со КОВИД-19. Друг проблем се негативните расположенија што произлегуваат од расната неправда во Соединетите држави.

Back to top button
Close