Истекува рокот за бугарските позиции за францускиот предлог за Северна Македонија

Софија успеа да добие гаранција за своите барања, но може да ја пропушти шансата поради внатрешни причини

Бугарскиот парламент ќе треба да донесе став за предлогот на француското ротирачко претседателство за приклучување на Северна Македонија и Албанија во ЕУ. Бугарија успеа да го оствари своето барање ЕУ да стане гарант за исполнување на бугарските барања за Скопје, што е без преседан, бидејќи досега земјите-членки избегнуваа да ги поставуваат билатералните спорови на европско ниво, пишува бугарски Медиапул.

Во нацртот за преговарачката рамка за Северна Македонија, постигнат од француското претседателство, Република Северна Македонија се обврзува да го почитува Договорот за добрососедство со Бугарија од 2017 година. Скопје ќе мора да го промени својот устав и да ги вклучи Бугарите во македонскиот устав како градење на нација вистински почеток на преговорите. Северна Македонија ќе донесе и акционен план за заштита на правата на малцинствата. Предвидени се и мерки против говорот на омраза, наведува Медиапул.

Според порталот оваа преговарачка рамка се очекува да биде одобрена од другите земји-членки, и покрај резервите дека билатералните прашања се извезуваат на европско ниво за да може Западен Балкан да се движи кон ЕУ.

Минатата недела, во обид да ги запре шпекулациите за Северна Македонија, бугарскиот Совет на министри официјално го назначи парламентот да одлучува за сите прашања со Република Северна Македонија, вклучително и укинувањето или неукинувањето на ветото на Скопје за преговорите со Европската унија, но засега не е закажан состанок на собраниската комисија за надворешни работи, пишува Медиапул.

„Амбасадорите на Европската унија во понеделник вечер во Луксембург ќе разговараат за таканаречениот „француски предлог“, а за вторник е закажан состанок на Советот за општи работи. Два дена подоцна започнува состанокот на лидерите на ЕУ. Бугарскиот премиер Кирил Петков во неколку наврати објаснуваше дека доколку парламентот не го промени ставот на Бугарија, нема сам да го укине „ветото“. И во Бугарија и во Северна Македонија темата продолжува да биде хистерична“, пишува Медиапул.

Францускиот предлог за Република Северна Македонија некои од бугарските пратеници и политичари го оценија како добар за Бугарија, а од партијата Демократска Бугарија најавија поддршка за него во Парламентот.

-Предлогот е исклучително добар за Бугарија, а Слави Трифонов се обидува да ја искористи темата за да обезбеди алиби за некои негови внатрешно-политички дејствија. Ова е во најмала рака неодговорен начин. Конечно го добивме резултатот од напорите за посредување на Франција. Го прочитав предлогот многу внимателно. Разговарав и со многу авторитетни дипломати од различни политички партии. Општо мислење е дека ова е многу добра работа, сакам сите да ме слушнат – ова е исклучително добар предлог за Бугарија, кој сме подготвени да го фрлиме во ѓубре бидејќи во моментов сме во домашен скандал “, изјави копретседателот на Демократска Бугарија Христо Иванов за бугарската Нова ТВ.

Тој додаде дека Демократска Бугарија ќе го поддржи францускиот предлог за Северна Македонија доколку влезе на расправа на пленарна седница во Собранието.

Од друга страна Бугарскиот претседател Румен Радев не ги прекина нападите врз кабинетот заради Северна Македонија, а опозициската ВМРО-ДПМНЕ организираше протест со илјадници приврзаници со повик за предвремени избори и отфрлање на предлозите, резимира Медиапул.

Вчера премиерот Димитар Ковачевски во врска со францускиот предлог рече дека искусни експерти и дипломати од Министерството за надворешни работи прават анализа на предлог документи согласно своите надлежности, пристап на информации, меѓутоа додаде дека нема да го коментира и дискутира затоа што се уште не е предлог кој е усогласен од сите 26 земји членки на ЕУ. Вклучително и Франција.

,,Ние ги следиме развојот на настаните во Р. Бугарија и доколку таму овој предлог биде усвоен и кога ќе биде усвоен и кога ќе биде доставен до Република Северна Македонија официјално тогаш ќе биде тој предмет на анализа во детали и споделен со институциите во државата согласно со нашите одредби во законското уредување”, изјави Ковачевски.
Премиерот во однос прашањето за македонскиот јазик во преговорите истакна дека македонскиот јазик мора да биде чист македонски јазик во преговарачката рамка.

Лидерот на опозицијата Христијан Мицскоски на протестот во саботата истакна дека прифаќањето на францускиот предлог за влез на Северна Македонија во ЕУ , во кој се поставени бугарските барања, значи „бугаризација на Северна Македонија или дека Северна Македонија никогаш нема да стане дел од ЕУ“.

Back to top button
Close