Италија го поддржува европскиот предлог за Северна Македонија

Министерот за надворешни работи на Италија, Луиџи ди Маио, вели дека време е Северна Македонија да ги отпочне пристапните преговори за влез во Европската Унија, како и дека Италија го поддржува европскиот предлог кој и е понуден на земјава.

„Дојде време да се отворат преговорите за пристапување во ЕУ со Северна Македонија. Италија стои зад европскиот предлог кој овозможува почеток на процесот сега“ напиша Ди Маио на твитер.

 

Back to top button
Close