Италијанците ги поканија родителите од Флорида во Фиренца на “лекција по уметност и ренесанса”

Музејот во Фиренца во кој е сместено ренесансното ремек-дело на Микеланџело, Давид, во неделата ги покани родителите и учениците од чартер училиште во Флорида да го посетат, откако поплаките за лекцијата со статуата го принудија директорот да поднесе оставка.

The original 16th century statue of David by Italian artist Michelangelo Buonarroti stands in the Galleria dell’Accademia in central Florence on January 23, 2015. AFP PHOTO / ALBERTO PIZZOLI (Photo credit should read ALBERTO PIZZOLI/AFP via Getty Images)

Градоначалникот на Фиренца, Дарио Нардела, исто така твитна покана за директорот да ја посети за да може лично да ја почести.

„Мешањето на уметноста со порнографијата беше „смешно“, рече Нардела.

Одборот на класичното училиште Талахаси изврши притисок врз директорката Хоуп Караскила да поднесе оставка минатата недела, откако сликата на Давид беше прикажана на час по уметност во шесто одделение. Училиштето има политика која бара родителите да бидат однапред известени за „контроверзните“ теми што се предаваат.

Неверојатниот италијански одговор нагласи како културните војни на САД често се перципираат во Европа, каде што и покрај порастот на десничарските чувства и владеење, ренесансата и нејзините ремек-дела, дури и нејзините голи, генерално се ослободени од контроверзии. На неделната насловна страница на италијанската дневна публикација Corriere della Sera беше прикажан цртан филм на неговиот водечки сатиричар кој го прикажува Давид со неговите гениталии покриени со сликата на чичко Сем и зборот „Срам“.

Случајот ескалираше откако тројца родители се пожалиле на лекцијата, вклучувајќи фотографија од Давид, гола мермерна скулптура висока 5 метри (17 стапки) која датира од 1504 година. Делото, што ја одразува големината на италијанската ренесанса, го прикажува библискиот Давид оди да се бори со Голијат вооружен само со својата вера во Бога.

Караскила рече дека двајца родители се пожалиле бидејќи не биле однапред известени дека ќе биде прикажан гол, додека трет ја нарече легендарната статуа порнографска.

 

Караскила во телефонско интервју во неделата рече дека е „многу почестена“ од поканите за Италија и дека можеби ќе прифати.

„Сум бил во Фиренца и претходно и сум го видела Давид одблиску и лично, но би сакал да одам и да бидам гостин на градоначалникот“ изјави Караскила.

Сесили Холберг, директорка на Galleria dell’Accademia, каде што е изложен Давид, изрази зачуденост од контроверзноста.

„Да се мисли дека Давид може да биде порнографија значи дека навистина не ја разбираме содржината на Библијата, не ја разбираме западната култура и не ја разбираме ренесансната уметност“, рече Холберг во телефонско интервју.

Таа ги покани директорот, училишниот одбор, родителите и студентското тело да ја видат „чистотата“ на статуата.

Талахаси Класик е чартер училиште. Иако е финансиран од даночните обврзници и без школарина, тој работи речиси целосно независно од локалната училишна област и е баран од родителите кои бараат алтернатива на наставната програма на јавните училишта.

Барни Бишоп, претседател на училишниот одбор на Талахаси Класикал, им изјави на новинарите дека иако фотографијата на статуата играла улога во соборувањето на Караскила, тоа не е единствениот фактор. Тој одби да образложи, бранејќи ја одлуката.

„Родителите имаат право да знаат секогаш кога нивното дете го учат на контроверзна тема и слика“, рече Бишоп во интервју за онлајн магазинот „Слејт“.

Марла Стоун, шеф на хуманистичките студии на Американската академија во Рим, рече дека инцидентот на Флорида е уште една епизода во ескалацијата на културните војни во САД и се прашува како статуата може да се смета за толку контроверзна за да се гарантира претходно предупредување.

„Она што го имаме овде е морална крстоносна војна против телото, сексуалноста и родовото изразување и непознавање на историјата“, рече Стоун во е-пошта. „Инцидентот е за страв, страв од убавина, од различност и од можностите вградени во уметноста“.

Микеланџело Буонароти го извајал Давид помеѓу 1501-1504 година, откако бил нарачан од катедралата во Фиренца. Статуата е изложба на Accademia и помага да се привлечат 1,7 милиони посетители секоја година во музејот.

„Тоа е неверојатно барано од Американците кои сакаат да прават селфи и да уживаат во убавината на оваа статуа“, рече режисерот Холберг.

Музејот, како и многу други во Европа, е бесплатен за студентски групи. Немаше индикации дека некое патување ќе биде субвенционирано од градот или музејот. (АП)

Превод: Независен

Back to top button
Close