(ИЗБОР) Албански медиуми: По средбата Курти – Вучиќ, позициите на Косово и Србија се далечни; усвоена Декларација за исчезнатите лица; Албанија и Косово меѓу проблематичните земји во индексот за слободата на медиумите

По вчерашната средба на косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ, од Брисел оценуваат дека позициите се далечни, но се претстави нацрт статут од косовската страна, за исчезнатите лица од војната во Косово. Во Албанија, владата предложи Албанскиот јазик повеќе да не биде услов за странците кои сакаат да добијат албанско државјанство, доколку родиле деца за време на нивниот редовен престој во земјата.

Ова се само дел од темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

 

КОСОВО

ДВ – Брисел: Позициите на Косово и Србија се уште се далеку

„На средбата што се одржа во Брисел меѓу косовскиот премиер Албин Курти и претседателот на Србија Александар Вучиќ, не е постигнат договор за Заедницата на општините со српско мнозинство.

Нацрт-статутот беше претставен од менаџерски тим формиран од претходните влади на Косово, тим кој го сочинуваа само Срби, но овој нацрт, според шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, не е конечен, туку само првичен.

„Партиите направија важен чекор за формирање на Асоцијацијата. Овој договор беше договорен пред десет години. Менаџерскиот тим составен од косовски Срби го претстави првиот нацрт кој не е конечен. Го поздравувам фактот што овој нацрт е веќе стави на маса“, рече Жозеп Борел.“, пренесе Дојче Веле на албански јазик.

 

РТК: Османи го поздрави усвојувањето на Декларацијата за исчезнати лица

„Претседателката на Косово, Вјоса Османи, го поздрави усвојувањето на Декларацијата за исчезнати лица, велејќи дека таа треба да се спроведе што е можно поскоро.

„Семејствата кои продолжуваат да бараат каде се наоѓаат нивните најблиски, кои беа насилно исчезнати од режимот на Милошевиќ и преку геноцид и воени злосторства спонзорирани од државата, повеќе од две децении беа тежок товар за нивните срца и за целата држава. Тие нехумано ги негираа правдата и мирот“, напиша Османи, пренесе РТК.

Телеграфи: Разрешен Управниот тим за изработка на нацрт-статутот на Заедницата

„Министерот за администрација на локалната самоуправа, Елберт Красниќи, соопшти дека денеска донел одлука за ослободување на менаџерскиот тим за изработка на нацрт-статутот на Заедницата на општините со мнозинско српско население.“, пренесе Телеграфи.

 

АЛБАНИЈА

Шќип: Светски индекс за слободата на печатот, Репортери без граници: Албанија меѓу проблематичните земји

„Организацијата Новинари без граници, во Светскиот индекс за слобода на печатот, меѓу проблематичните земји ги наведе Албанија и Косово. Сепак, според индексот што беше објавен во вторник, и Албанија и Косово бележат раст во однос на пред една година.

Во показателот кој опфаќа 180 земји, Албанија се наоѓа на 96-то место, со пораст од 7 места во однос на пред една година кога беше на 103-то место. Во 2021 година Албанија беше рангирана на 83-то место.

Косово се наоѓа на 56. место, што е пораст од 5 места во однос на минатата година кога се најде на 61. место, додека една година претходно беше на 78. место.“, пренесе порталот Шќип.

Газета Тема: Исфрлен јазичниот критериум, владата предлага: Странците кои имаат деца во Албанија добиваат државјанство од нив

Албанскиот јазик повеќе нема да биде услов за странците кои сакаат да добијат албанско државјанство, доколку родиле деца за време на нивниот редовен престој во нашата земја.

Владата му предложи на Собранието измени во законот за државјанство со кои се предвидува укинување на некои критериуми во нејзина корист. Првиот чекор е правото на детето родено во Албанија да добие државјанство пред полнолетството, пренесува Газета Тема.

 

КОЛУМНА

Бота Сот: Откако беше одбиен предлог – статусот на Заедницата од Косово, Србија ја предложи новата комисија со Рама, Батон Хаџиу, Дачиќ и Додик!

„Како што може да се види, во отсуство на експерти за изготвување на статусот на Здружението, како алтернативи ќе останат Еди Рама, Батон Хаџиу, Дачиќ и Додик.

Составот на оваа комисија од ЕУ и САД нема да се смета за моноетнички, бидејќи Рама и Батон се земаат како Албанци. Дури и за Косово ќе биде тешко да се спротивстави на таква комисија, бидејќи во таков состав има личности од новинарството, спортот, уметноста, сликарството, политичките кариери итн.“, извадок од сатиричната колумна „Откако беше одбиен предлог – статусот на Заедницата од Косово, Србија ја предложи новата комисија со Рама, Батон Хаџиу, Дачиќ и Додик!“, од авторот Шериф Рамабаја, објавена во косовскиот дневник Бота Сот.

извор: Цивил

Back to top button
Close