Израелски амбасадор во ОН: Дојде време да им одржиме лекција на ОН

Израел соопшти дека одбил да му издаде виза на шефот за хуманитарни прашања на ОН Мартин Грифитс поради коментарите на генералниот секретар Антонио Гутереш.

Израелските медиуми јавија дека израелскиот амбасадор во ОН, Гилад Ердан, на воено радио изјавил: „Поради неговите изјави, ќе одбиеме да издадеме визи за претставниците на ОН. Веќе одбивме виза за потсекретарот на главниот секретар за хуманитарни прашања Мартин Грифитс. Време е да им одржиме лекција“.

Израел го повика генералниот секретар на ОН Гутереш да поднесе оставка откако тој рече дека „ужасните напади на Хамас врз Израел на 7 октомври не можат да го оправдаат колективното казнување на палестинскиот народ“, зборуваше за „јасно кршење на меѓународното хуманитарно право на кои сме сведоци во Газа“, и рече дека нападот на Хамас следел по окупацијата која ги задушува Палестинците веќе 56 години.

Гутереш рече: „Ништо не може да го оправда намерното убивање, ранување и киднапирање на цивили – или лансирање ракети врз цивилни цели. Сите заложници мора да бидат третирани хумано и веднаш и безусловно да бидат ослободени“.

Во обраќањето пред ОН, генералниот секретар тогаш рече дека нападот врз Израел „не се случил во вакуум“ и следел „56 години задушувачка израелска окупација“ на палестинскиот народ, додавајќи: „Тие видоа како нивната земја постојано е зафатена со насилство; нивната економија е задушена, нивните луѓе се раселени и нивните домови уништени. Нивните надежи за политичко решение на нивната мака исчезнуваат“.

Амбасадорот на Израел во ОН, Гилад Ердан, рече дека Гутереш треба да поднесе оставка. Тој го нарече говорот шокантен и рече дека „го гледа масакрот извршен од нацистичките терористи на Хамас на искривен и неморален начин“.

Back to top button
Close