Израелскиот парламент во следните седум дена ќе ја изгласаат новата Влада

Гласањето во израелскиот парламент за потврда на новата влада, со што ќе се стави крај на долгото владеење на премиерот Бенјамин Нетанјаху, ќе се одржи во текот на следната недела, изјави денес претседателот на израелскиот парламент, без да прецизира одреден датум.

Нафтали Бенет, националистички политичар и поранешен функционер на главната организација за еврејска населба на Западниот брег, кој ќе го замени израелскиот лидер со најдолг стаж, го повика Нетанјаху во неделата да се откаже од сите напори да го поттикне распадот на новата коалиција и ја попречуваат инаугурацијата на новата влада.

Бенет го повика претседателот на Кнесет, Јарив Левин, лојален на Нетанјаху, да одржи гласање за недоверба оваа среда, без понатамошно одложување, за да може да положи заклетва владата составена од леви, десни, центристички и арапски партии.

Во официјалното соопштение, Левин рече дека опозицискиот лидер Јаир Лапид ги известил тој и израелскиот претседател дека „коалицијата е договорена“ и дека гласањето за негово одобрување ќе се одржи во законскиот рок, односно до 14 јуни.

„Датумот на седницата на која ќе се формира нашата 36-та влада наскоро ќе им биде познат на членовите на парламентот“, рече Левин, оставајќи ја можноста Нетанјаху да се обиде да смени нешто за една недела.

Доколку владата на Лапид и Бенет не успее да освои мнозинство во парламентот, Израел најверојатно ќе ги одржи своите петти избори за помалку од две години.

Последните се одржаа на 23 март.

Back to top button
Close