Израелските власти им наредија на палестински пациенти да се вратат во Газа

Израелските власти наредија група палестински пациенти кои се лекуваат во Израел поради опасни по живот болести да се вратат во разурнатиот од војната Појасот Газа, објаснувајќи дека повеќе не им е потребна нега.

Организацијата Доктори за човекови права-Израел соопшти дека наредбата се однесува на најмалку 22 Палестинци, вклучувајќи болни од рак, бебиња, родилки и постари лица.

Пред избувнувањето на војната во октомври минатата година, Израел им дозволи на тешко болните Палестинци да влезат во земјата и да се лекуваат од болести за кои нема третман во Газа.

По нападот на палестинскиот исламистички Хамас од Газа на југот на Израел, таква практика веќе нема.

За речиси шест месеци конфликт, повеќе од 80 отсто од жителите на Газа се раселени, илјадници домови се уништени, а здравствениот систем едвај функционира.

Доктори за човекови права-Израел соопшти дека наредбата за евакуација ги става во опасност животите на пациентите кои закрепнуваат.

– Враќање на жители во Газа за време на воениот конфликт и хуманитарната криза е спротивно на меѓународното право и претставува намерен ризик за животите на невините, соопшти организацијата, додавајќи дека вратените пациенти може да се соочат со смртна казна поради нехигиенски услови и глад, како и немање пристап до здравствена нега.

Портпаролката на Асил Абу Рас рече дека израелската агенција задолжена за палестинските цивили (ЦОГАТ) им наредила на пациентите да заминат до утре во три часот.

Во соопштението на ЦОГАТ се наведува дека Палестинците на кои не им е потребен медицински третман ќе бидат вратени во Газа, а оние на кои сè уште им треба ќе останат, но без дополнително објаснување.

Официјални лица на двете болници, Аугуста Викторија и Макасед во источен Ерусалим, каде што престојуваат Палестинците, веднаш не дадоа изјави.

Болницата Шеба, голема израелска институција, одби да коментира.

Израел претходно депортираше неколку илјади палестински работници од Газа кои работеа во Израел пред војната.

Останува нејасно колку палестински пациенти ќе останат на лекување во Израел

Back to top button
Close