Изречени 197 санкции на територијата на Скопје, 53 за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи продолжи со засилени акциски контроли во областа на сообраќајот, при што на територијата на град Скопје изречени се вкупно 197 мерки.

-Од вкупниот број санкции, 53 се за возење повеќе од дозволената брзина, 23 санкции се за возење без возачка дозвола, изречени се 14 санкции за возење под дејство на алкохол и шест санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, информира МВР.

За користење мобилен телефон изречени се девет мерки, седум за возач почетник, девет санкции за минување на затворен сигнал и 32 за непрописно паркирање.

Министерството информира дека сообраќајните контроли продолжуваат и во текот на наредните денови и апелира до граѓаните да се почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел побезбеден сообраќај

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close