Кабинет на Макрон: Дополнително испорачуваме воена опрема за Украина

Франција ќе испрати гориво и повеќе воена опрема во Украина за да помогне во борбата против руската инвазија и да воведе повеќе економски санкции за Москва, соопшти во саботата претседателството.

Новите санкции ќе вклучуваат „национални мерки за замрзнување на финансиските средства на руски личности“, како и „нови мерки“ што треба да се преземат „со европските партнери во врска со меѓубанкарскиот систем SWIFT“, се вели во соопштението, откако претседателот Емануел Макрон претседаваше со состанок на одбраната.

Исто така, ќе има „мерки за да се спротистави на пропагандата на руските влијателни лица и медиумите на европско тло“, се вели во соопштението, без да се наведат дополнителни детали.

Back to top button
Close