Кенијката Чебет постави светски рекорд на 10.000 метри

Кениската атлетичарка Беатрис Чебет постави нов светски рекорд на 10.000 метри митингот од Дијамантската лига во американскиот град Јуџин.

Чебет победи со време од 28:54,14 минути.

Таа го собори рекордот од 29:01.03 минути поставен од Летесенбет Гиди на 8 јуни 2021 година во Холандија.

Второто место на синоќешниот митинг Префонтејн во Јуџин го зазеде Гудаф Цегаи од Етиопија со време од 29:05,92 минути.

ФОТО: Фејсбук

Back to top button
Close