Кичево со двоцифрена бројка на активни случаи од коронавирусот

 Во Кичево денеска нема нови лица заразени, но има двајца оздравени, според податоците од Министерството за здраство со коронавирус, со што вкупниот број на заразени со ковид-19 во оваа општина остана на 263 лице, од кои 98 се активни, 155 се излекувани и десет лица се починати.Денешните податоци покажуваат дека првпат по подолг период Кичево е со двоцифрена бројка на активни случаи.

-Денеска кај нас за среќа немаме новозаболени лица од коронавирусот и бројот на активни случаи падна на 98 што значи по подолг период имаме двоцифрена бројка на активни случаеви, бидеќи за среќа денеска имаме двајца оздравени лица, вели д- р Станко Трпески директор на Општата болница и член на Општинскиот кризен штаб во Кичево.

Тој упатува апел до сите граѓаните да ги почитуваат препораките дадени од надлежните здравствени институции.

Back to top button
Close