Ким Џонг-ун: Војната е неизбежна, немам избор освен да продолжам со нуклеарната програма t

Северна Кореја вети дека ќе лансира три нови шпионски сателити, ќе изгради воени беспилотни летала и ќе го зајакне својот нуклеарен арсенал до 2024 година, додека лидерот Ким Џонг-ун рече дека американската политика ја прави војната неизбежна, објавија денеска државните медиуми. Ким остро го критикуваше Вашингтон по петдневните состаноци на владејачката партија за поставување на економски, воени и надворешнополитички цели за следната година.

„Факт е дека војната може да избие на Корејскиот полуостров во секое време“, рече Ким, според државната новинска агенција KCNA. Тој и нареди на војската да се подготви за „смирување на целата територија на Јужна Кореја“, вклучително и користење нуклеарни бомби доколку е потребно, како одговор на каков било напад.

Говорот на Ким доаѓа пред една година од клучните избори во Јужна Кореја и САД. Експертите предвидуваат дека Северна Кореја ќе продолжи со кампањата на воен притисок за да стекне предност пред претседателските избори во САД во ноември, кои би можеле да доведат до враќање на поранешниот претседател Доналд Трамп, кој разменуваше и закани и историска дипломатија со Ким.

„Пјонгјанг можеби ги чека претседателските избори во САД за да види што можат да постигнат нејзините провокации со следната администрација“, рече Леиф-Ерик Исли, професор по меѓународни студии на Универзитетот Евха Воманс во Сеул.

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден соопшти дека е отворена за разговори, но воведе нови санкции бидејќи Северна Кореја продолжува со новите ракетни тестови забранети со санкциите на Обединетите нации.

Соединетите Американски Држави, исто така, ги засилија вежбите и распоредија повеќе воена опрема, вклучувајќи нуклеарни подморници и големи носачи на авиони, во близина на Корејскиот полуостров. Ким рече дека враќањето на таквото оружје целосно ја трансформира Јужна Кореја во „напред воена база и нуклеарен арсенал“ на Соединетите држави.

„Ако внимателно ги погледнеме конфронтирачките воени дејства на непријателските сили… зборот „војна“ стана вистинска реалност, а не апстрактен концепт“, рече Ким. Тој нагласи дека нема друг избор освен да продолжи со своите нуклеарни амбиции и да гради подлабоки односи со другите земји кои се противат на САД. Северна Кореја има силни врски и со Кина и со Русија.

Back to top button
Close