Кина испукала ракета направена за напад врз американските сили?

Кинеската армија извршила пробно лансирање на две ракети во Јужното Кинеско Море. Едното се тврди дека е веројатно развиено за да ги нападне американските сили.

Ракетите ДФ-26Б и ДФ-21Д, истрелани вчера, биле насочени кон областа меѓу јужната островска провинција Хаинан и Парселските острови во Јужното Кинеско Море, јавува „Саут чајна морнинг пос“, весник од Хонг Конг, повикувајќи се на неименувани извори блиски до кинеската армија.

Министерството за одбрана и надворешни работи на Кина сè уште не одговориле на барањето за потврда на оваа информација, пренесува АП.

Споровите околу контролата на Јужното Кинеско Море, еден од најпрометните трговски патишта, сè повеќе ги отежнуваат односите на Кина со САД и нејзините јужни соседи.

Оваа година, администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ги отфрли повеќето тврдења на Пекинг за суверенитетот на поголем дел од спорната област, за која дека имаат право и Виетнам, Филипини и други влади.

Вчерашното лансирање ракета уследи по кинеското обвинување дека американскиот шпионски авион У2 влегол во зоната на забрането летање, која Пекинг ја прогласи за време на одржувањето на воената вежба кај кинескиот северен брег.

ДФ-21 е многу прецизен и воените аналитичари го нарекуваат „носач на убијци“ и веруваат дека тој е развиен за да се насочи кон американските носачи на авиони кои би можеле да бидат вклучени во можен судир со Кина.

Кина потроши голема сума пари во текот на изминатите две децении во обид да развие ракети, борбени авиони, нуклеарни подморници и друго оружје, за да може да ја прошири војската надвор од своите брегови.

ДФ-26Б е лансиран од северозападната провинција Кингхаи, а ДФ-21Д од провинцијата јужно од Шангај на источниот брег, пишува весникот. Се верува дека ДФ-26 може да носи нуклеарни или конвенционални боеви глави.

Макфакс

Back to top button
Close