Кина со остра реакција до САД по најавите за санкции

– Заменикот министер за надворешни работи на Кина Женг Зегуанг упати остра нота до амбасадорот на САД во Пекинг Тери Брандстет, откако претседателот Доналд Трамп потпиша предлог-закон за санкционирање на Кина поради односите со Хонг Конг, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи.

– Би сакал да и кажам директно на американската страна: ние ќе реагираме цврсто на какви било манифестации на хегемонија и неправеден напад на САД врз Кина. Големите планови на Вашингтон да го забави развојот на нашата земја се осудени на неуспех, рече дипломатот, чија изјава е поставена на официјалната веб-страница на Министерството. надворешни работи на Кина.

Тој рече дека во Белата куќа сè уште има време да размисли и да ја поправи ситуацијата. – Ве советувам веднаш да ги корегирате преземените чекори и да престанете да ја клеветите Кина и да се воздржите од понатамошни провокации, истакна Женг.

Претходно, американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека потпишал предлог-закон за санкции во односите со Кина во врска со ситуацијата во Хонг Конг, како и извршен указ за укинување на трговските и економските преференци во овој административен регион. На овој начин, Хонг Конг го губи својот привилегиран статус во деловните односи со САД и ќе го има истиот третман како и континентална Кина.

Back to top button
Close