Кина: Враќање кон кризниот режим

China Coronavirus Xinfadi Markt in Beijing (Reuters/)

Новите случаи забележани денеска претставуваат најголем дневен број заразени втор ден по ред во последните два месеца, и поради тоа Пекинг го откажа најавеното отворање на некои основни улилишта и воведе некои нови рестриктивни мерки.

Градот, исто така, го затвори пазарот на големо Синфади и нареди тестирање на сите вработени. Околу пазарот 11 стамбени населби се ставени во изолација. Рестораните во градот мораат да спроведат тестови на својата сурова храна.Во Пекинг кој досега беше доста поштеден, од петокот се забележани 75 нови случаи на заразени. Неколку градови во земјата сега им советуваат на своите граѓани да не патуваат во Пекинг.

Локалните медиуми јавуваат дека вирусот е пронајден на блоковите за сечење лосос на пазарот, поради што поголем дел од супермаркетите во Пекинг ја повлекоа оваа риба од продажба, пренесува Би-Би-Си.

Според кинеската Национална здравствена комисија, во Пекинг е забележан еден нов случај на коронавирусот во четвртокот и 6 во петокот, и тоа се први случаи за речиси два месеца. Во саботата се забележани 36 нови случаи во Пекинг и сите се поврзани со пазарот Синфада.

Здравствените власти во Пекинг наведуваат дека генските испитувања покажуваат оти овој тип на вирусот кој предизвикува ново жариште е поврзан со типот во Европа, но не е јасно дали се шири со движење на луѓето или преку транспорт на храна.Во Кина вкупно се пријавени 4.634 смртни случаи од вирусот, а 83.181 лица се заразени од почетокот на епидемијата.

Back to top button
Close