Кирби: Бајден не сака да биде одговорен за почеток на Трета светска војна

Американскиот претседател Џо Бајден не сака конфликтот со Русија околу Украина да предизвика глобална војна, изјави портпаролот на Белата куќа задолжен за национална безбедност Џон Кирби.

Тој го изјави ова само неколку дена откако Белата куќа потврди дека Бајден му дал дозвола на Киев да користи оружје доставено од САД за напади длабоко во Русија.

„Бевме загрижени за ескалација од самиот почеток на оваа војна. И таа загриженост останува валидна“, изјави Кирби за ABC News во неделата. „Претседателот Бајден рече дека не сака да биде одговорен за започнување на Трета светска војна. Ние не бараме конфликт со Русија, уште една нуклеарна сила“, рече Кирби.

Според него, Бајден „ги разбрал сите последици“ од дозволувањето на Киев да користи американско оружје „за одбранбени цели

Back to top button
Close