Климатски активисти ги блокираа пистите на аеродромот во Минхен, објавено е одложување на летовите

Рано утринава аеродромот во Минхен беше накратко затворен откако климатските активисти излегоа на аеродромските писти.

Според портпаролот на аеродромот, една од двете писти во моментов е отворена, но ќе има доцнења, пренесува Ројтерс.

Блокадата на еден од најфреквентните аеродроми во Германија се случи во периодот на масовно патување за одмор.

Серија постови на активисти за климата на Платформа Х ги прикажуваат членовите на Последната генерација на аеродромска писта со протестни слогани.

Вкупно шест лица седат во две групи на различни локации на аеродромот во Минхен, според една од објавите.

Аеродромот во првиот празничен викенд очекуваше многу туристи, а од петок до недела се очекуваат вкупно околу 350.000 патници и 2.860 летови.

Севкупно, седум отсто повеќе летови се закажани за време на празникот Ден на сите души, вториот голем бран патувања по Велигден, соопшти аеродромот.

На местото на настанот излегле бројни полициски сили, пренесува Велт.

Back to top button
Close