Кој е Реџеп Таип Ердоган? Како дете продавал лимонада и ѓевреци, па стана човекот кој ја смени Турција

Реџеп Таип Ердоган ќе остане на чело на Турција во следните пет години, покажуваат резултатите од вториот круг од изборите што се одржаа денеска.

Ердоган е роден на 26 февруари 1954 година во Гунеш, во сиромашно конзервативно семејство, како син на припадник на крајбрежната стража на Црното Море на северот на Турција.

Кога бил тинејџер, неговото семејство се преселило во сиромашната населба Касимпаша во Истанбул, бидејќи желбата на неговиот татко била да обезбеди подобар живот за семејството.

Младиот Ердоган продавал ѓевреци со сусам и лимонада за да заработи џепарлак

Учел во исламското училиште Имам Хатип пред да се здобие со диплома за бизнис менаџмент на Универзитетот Мармара во Истанбул.

Неговиот политички пат започнал додека бил на универзитет, каде што го запознал Неџметин Ербакан, кој подоцна ќе стане премиер, и кога се приклучи на Турското исламско движење.

Како што растеше популарноста на партијата во 1990-тите, Ердоган се појави како нејзин кандидат за градоначалник на Истанбул во 1994 година и беше на чело на градот во следните четири години.

Дури и неговите критичари признаваат дека добро ја завршил работата како градоначалник. Го направи Истанбул почист и позелен. Проблемот со ѓубрето го реши со најсовремени станици за рециклирање, изгради десетици мостови, вијадукти и автопати и реши сериозни сообраќајни проблеми во тој град.

Го намали загадувањето со префрлање на природен гас, го реши проблемот со недостигот на вода, но негодуваше поединци со забраната за продажба на алкохол во градските локали.

Сепак, тој подоцна беше сменет од функцијата и затворен на четири месеци поради „поттикнување верска омраза“.

По затворот, тој ја напушти отворената исламистичка политика, формирајќи ја АКП во 2001 година, која набрзо се етаблира како најпопуларна политичка партија во земјата, што ја доведе до убедлива победа на изборите во 2002 година. Ердоган беше назначен за премиер.

Тој е претседател на партијата до денес.

Премиерската функција ја вршеше до 2014 година, по што стана претседател.

Ердоган ја презеде власта во период кога Турција беше потресена од силна инфлација, и по разорните земјотреси кои предизвикаа гнев кај населението кон тогашната влада.

По неговото назначување за претседател, Ердоган имаше одличен план – брз економски раст, нови работни места и повеќе пари.

Турската одбранбена индустрија доживеа револуција и придонесе за создавање имиџ на Турција како воено-економски регионален лидер. Во екот на владеењето на Турција, таа доживеа економски бум и земјата која некогаш беше презадолжена се искачи на 16-то место меѓу најсилните економии во светот.

Ердоган го имаше најголемото судење во неговиот претседателски мандат на 15 јули 2016 година, кога група одметнати војници ги окупираа улиците на Анкара и Истанбул и неколку важни локации, во обид да го соборат претседателот, обвинувајќи го за поткопување на демократијата и владеењето на закон.

Ердоган, кој во тоа време летувал на брегот на Егејското Море, се вратил и ги мобилизирал своите приврзаници, кои набрзо ги совладале воените единици и нивните поддржувачи и ја вратиле контролата над градовите.

Таа ноќ беа убиени речиси 400 луѓе, по што владата спроведе масовна чистка на армијата, полицијата и државната служба. Апсењата на осомничените за учество во обидот за пуч се уште се водат и денеска

За време на неговото владеење, тој ја демонстрираше силата на Турција како регионална сила. Сепак, неговите дипломатски потези не секогаш наидоа на одобрување од сојузниците во Европа и на други места.

Иако е на чело на земја членка на НАТО, Ердоган одржува блиски односи со рускиот претседател Путин и се постави како арбитер во руската војна во Украина. Тој посредуваше за договор за отворање безбеден коридор за извоз на жито преку Црното Море и спречи колапс кога Русија сакаше да ја повлече поддршката за договорот.

Тоа, исто така, ги принуди Шведска и Финска да чекаат со кандидатури за приклучување кон западната алијанса. Тој на крајот го одобри влезот на Финска, но Шведска сè уште чека.

Back to top button
Close