Колапс на лирата, Ердоган назначи нов министер за финансии

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган назначи нов министер за финансии откако Лутфи Елван поднесе оставка поради загриженоста за инфлацијата, падот на лирата и неортодоксните економски политики на Владата.

Разрешувањето на функционери укажува на продлабочување на јазот во администрацијата поради инсистирањето на Ердоган за намалување на каматните стапки, што може да биде високоризично коцкање пред изборите во 2023 година, пишуваат светските медиуми.

Back to top button
Close