Комисија ќе испитува соработници на Трамп за нападот врз Капитол

Комисијата која го истражува бунтот во Капитол ги издаде првите покани за испрашување до соработници на поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Се работи за Марк Медоус, поранешен висок администратор во Белата куќа и Стив Банон, поранешен советник на Трамп.

Комисијата предводена од демократите испрати покани и побара од нив да сведочат кон средината на октомври.

Во писмото, напишано од претседателот на комисијата се сугерира дека тие биле вклучени во обидите да се поништат изборните резултати во 2020 година, што доведе до смртоносни немири.

– Комисијата ќе ги испита фактите, околностите и причините за нападот на Капитол на 6 јануари, се вели во официјалното соопштение.

Back to top button
Close