Кошаркарите на САД го претрпеа првиот олимписки пораз по 2004 година

Репрезентација на САД загуби од Франција (76:83) во првото коло од групата А на кошаркарскиот турнир на Летните олимписки игри 2020 во Токио, Јапонија.

За американските кошаркари ова е првиот олимписки пораз од 2004 година. Пред 17 години на Олимпијадата во Атина (Грција), САД загубија во полуфиналето на турнирот од Аргентина (81:89).

На другите денешни средби на олимпискиот турнир во кошарка постигнати се овие резултати:

Иран – Чешка 78:84
Германија – Италија 82:92
Австралија – Нигерија 84:67. 

Back to top button
Close