Косовското обвинителство бара притвор за уапсените за шпионажа

Специјалното обвинителство на Косово побара од судијата на Специјалното одделение на Основниот суд во Приштина да им одреди притвор на Б.Ш. и М.К. кои се товарат за кривично дело „шпионажа“.

Обвинителот, како што се наведува, поднел барање за определување притвор бидејќи постои основано сомнение дека сториле кривично дело „шпионажа“, додека обвинетиот М.К. сторил уште едно кривично дело – „неовластено поседување оружје“, а постои сомнение дека пријавените „морале да ги сторат кривичните дела за кои се осомничени“.

На осомничените вчера им беше одреден притвор до 48 часа.

Безбедносно информативната агенција на Србија демантираше дека уапсените се поврзани со таа разузнавачка агенција

Back to top button
Close