Ковачевски: Седницата на двете Влади успешна и плодна, очекувам веќе за шест месеци конкретни резултати во сите области

 Премиерот Димитар Ковачевски на својот Фејсбук профил со оценка дека денешната заедничка седница на владите на Северна Македонија и Бугарија во Софија е успешна и плодна и очекува веќе за шест месеци конкретни резултати од работните групи во сите области.

– Денеска имавме успешна и плодна седница на двете Влади. Ги формиравме петте работни групи и започнуваме со реализација на проекти од интерес на граѓаните на двете земји. Ваквата соработка ќе значи зближување на двете држави и конкретни придобивки за поквалитетен живот на нашите граѓани. Она што сакам да го истакнам е дека членови и копретседавачи на овие групи во најголем дел се министрите во двете влади. Со тоа обезбедуваме силна политичка поддршка за имплементација на зацртаните проекти, која ќе резултира со силен интензитет и брза реализација. Очекувам веќе за шест месеци во сите области да покажеме конкретни резултати, стои на фејсбук статусот на Ковачевски.

Тој додава дека денешните средби со премиерот Петков и министрите од двете Влади, го увериле дека постои волја кај двете страни за брз напредок во меѓусебните односи.

-Јас и Кирил сме нови премиери, и имаме одговорност, но и силна желба да успееме во оваа наша амбиција. Силно верувам дека ова ново поглавје во односите меѓу нашите две пријателски земји ќе донесе напредок, развој и долгорочни придобивки за двата народи, вели премиерот Ковачевски забчагодарувајќи се уште еднаш за гостопримството на бугарскиот колега Петков.

Back to top button
Close