Ковид-19 за 24 часа: 108 нови случаи, оздравени се 77 пациенти, нема починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1411 тестирања и притоа се регистрирани 108 позитивни случаи, а нема ниту еден смртен случај.

Ковид статистика по градови: Скопје – 70, Битола- 13, Штип – 7, Кавадарци – 3, Прилеп, Велес,Гостивар, Кичево и Неготино – по 2, Тетово, Охрид, Гевгелија, Свети Николе и Дебар – по 1.

 

Од вкупниот број на позитивни (108), регистрирани се 8 реинфекции.

 

Регистрирани сe 77 оздравени пациенти од: Скопје – 56, Битола – 7, Прилеп – 4, Гостивар, Берово и Кичево – по 2, Кавадарци, Гевгелија, Кочани и Ресен – по 1.

 

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.

 

Направени се 1411 тестови преку: ИЈЗ-190, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-52, ЦЈЗ Прилеп-18, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија–5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–59, Жан Митрев (Филип Втори)-24, Авицена-33, Биотек-42, Систина-37, лабораторија Лаор-16, Синлаб-17, Ремедика – 16, Плодност-10, Генеа-25, Никоб Лаб-66, ВФВ Медикал-27, Ели МедикаПлус-6, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–12 Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–3 Рамус-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 639.

 

Досега во земјата се направени вкупно 2 049 946 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311 592, бројот на оздравени пациенти е 301 728, на починати е 9 300, а бројот на активни случаи изнесува 564.

 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

 

Скопје 146 673, Активни 384

 

Куманово 16 673, Активни 8

 

Битола 15 627, Активни 53

 

Прилеп 14 204, Активни 10

 

Тетово 13 475, Активни 6

 

Кавадарци 10 681, Активни 8

 

Велес 9 789, Активни 6

 

Гостивар 9 607, Активни 4

 

Охрид 8 905, Активни 18

 

Струмица 8 072, Активни 1

 

Штип 8 058, Активни 20

 

Кичево 5 649, Активни 9

 

Кочани 5 090, Активни 1

 

Струга 4 724, Активни 0

Back to top button
Close