Крадец прво ја претепал фармацевтката, па и ги украл парите од прометот

На 26.10.2022 во 23.05 часот на ул.„29 Ноември“ во Тетово, полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од слобода О.М.(30) од с.Џепчиште, тетовско.

Тој бил фатен веднаш по извршување кривично дело „разбојничка кражба“ во аптека на истата улица, каде што физички ја нападнал вработената и одзел пари од дневниот промет. Одземените пари биле пронајдени и вратени на сопственикот.

По преземени мерки било утврдено дека лицето било барано по потерница за издржување затворска казна од две години за сторено кривично дело „тешка кражба“ по член 236 од Кривичниот законик. По целосно документирање на случајот против О.М. ќе биде поднесена соодветна пријава.

Back to top button
Close