Кралот Чарлс ја поздрави „одлучноста и силата“ на украинскиот народ

Британскиот крал Чарлс Трети ја поздрави „одлучноста и силата“ на украинскиот народ во пораката по повод втората годишнина од руската инвазија.

Во изјавата објавена од Бакингемската палата, кралот вели дека е „силно охрабрен“ од напорите на Велика Британија да ја поддржи Украина и ја поздрави нивната „вистинска храброст“.

„И покрај огромните маки и болки што им се нанесени, Украинците продолжуваат да го покажуваат херојството со кое светот многу тесно се поврзува со нив. Нивната е вистинска храброст, пред неопислива агресија. Јас лично го почувствував тоа на многуте состаноци што ги имав со Украинците од почетокот на војната, од претседателот Зеленски и г-ѓа Зеленска, до новите армиски регрути кои се обучуваат овде во Велика Британија“, се вели во пораката на британскиот крал.

Тој изрази и сочувство до семејствата на жртвите.

Back to top button
Close