Кратка хронологија за досегашните случувања за руско-украинската криза

  1. Во ноември минатата година, сателитски снимки открија распоредени околу 1.00.000 руски војници и тешка воена опрема долж границите на Украина. Во декември Џо Бајден ја предупреди Русија за економски санкции доколку ја нападне Украина.
  2. Кремљ имаше мноштво безбедносни барања за Западот. Русија инсистира на тоа дека НАТО мора да увери дека Украина никогаш нема да биде примена како членка. Русија, исто така, побара НАТО да ги прекине сите воени активности во Источна Европа.
  3. Во јануари Бајден го увери украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД „одлучно ќе одговорат“ доколку Русија ја нападне Украина. НАТО ги стави своите сили на подготвеност и го зајакнува своето воено присуство во Источна Европа со повеќе бродови и борбени авиони.
  4. Неколку земји, вклучувајќи ги САД, Германија, Италија, Велика Британија, Ирска, Белгија, Луксембург, Холандија, Канада, Норвешка, Естонија, Литванија, Бугарија, Словенија, Австралија, Јапонија, Израел, Саудиска Арабија и ОАЕ ги повикаа граѓаните да ја напуштат Украина поради можноста за војна. Многу земји предупредија дека можеби нема да биде возможна воена евакуација доколку избувнат тензии.
  5. Дипломатските разговори меѓу американските и руските официјални лица не дадоа резултат бидејќи Вашингтон повтори дека не може да ги прифати барањата на Кремљ.
    Владимир Путин рече дека неговата загриженост не е решена, но дека е подготвен да продолжи да разговара. Тој негираше дека планирал инвазија на Украина, откако Бајден предупреди за веројатен напад во февруари.6. Шпигел и Си-Ен-Ен јавија повикувајќи се на разузнавачи извори дека Русија ќе ја нападне Украина в среда – 16 февруари.
    ===============

Русија денеска објави дека повлекува дел од своите војници во близина на границата со Украина како први знаци на деескалација со Западот.

САД имаа строго предупредување за целосна инвазија и напад врз главниот град на Украина, Киев минатата недела, бидејќи тензиите одбија да стивнат. Русија ги започна своите најголеми поморски вежби во последните години преку Црното Море по предупредувањето.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана изјави денеска дека некои сили распоредени во близина на Украина ги завршиле своите вежби и се подготвуваат да заминат. Ова доаѓа еден ден откако американскиот претседател Џо Бајден и неговиот руски колега Владимир Путин одржаа разговори преку видео конференција. Бајден рече дека руската инвазија на Украина ќе предизвика „човечко страдање“ и дека иако Западот сака дипломатски да ја заврши кризата, тие се „подеднакво подготвени за други сценарија“.

Back to top button
Close