Кривична пријава против скопјанка за даночно затајување – примила 43.532 евра преку брз трансфер

Единицата за економски и компјутерски и криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.А.(31) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „даночно затајување”. Пријавената, во текот на 2021 година примила 43.532 евра преку брз трансфер, но не го пријавила приходот и не поднела  задолжителна даночна пријава до Управата за јавни приходи.

На тој начин таа избегнала да плати данок на личен доход во износ од 10% од вкупн

Back to top button
Close