Куман и Бартомеу причини за одлуката на Меси да ја напушти Барселона

Се појавија информации за тоа зошто напаѓачот на Барселона, Лионел Меси одлучи да го напушти тимот. Според голем број шпански медиуми, вклучително и „АС“ и „Депорте Куатро“, новиот главен тренер на Барселона, Роналд Куман, се сретнал со Меси и му рекол дека веќе никој нема да има привилегии и уживање во тимот. Се посочува дека откако разговарал со тренерот, аргентинскиот фудбалер решил да го напушти тимот.

Според „Мундо Депортиво“, одлуката на играчот била и под влијание на тоа што Барселона одлучи да се ослободи од неговиот пријател Луис Суарез. Куман му соопшти на уругвајскиот напаѓач дека не смета на него.

Други извори пишуваат и за конфликтот на Лионел со раководството на клубот и особено со претседателот Јосеп Марија Бартомеу. Имаше информација дека Меси е подготвен да остане само во случај на оставка од Бартомеу. Самиот претседател ја негираше веста за неговото заминување од клубот. Во исто време, „РАЦ 1“ пренесува дека напаѓачот изразил недоверба во управата на клубот. Тој верува дека сегашните лидери не се во состојба да ја променат ситуацијата на подобро и да создадат конкурентен тим, а исто така ги обвинува претставниците на клубот за непочитување на однос кон некои од играчите.

Лионел Меси е во Барселона од 2004 година. Оттогаш има одиграно 731 натпревар за каталонскиот клуб во сите натпреварувања, со постигнато 634 гола и 285 асистенции.

Фудбалерот поднесе барање за раскинување на договорот, но Барселона одби, наведувајќи го фактот дека еднострано истекол клаузулата за предвремено раскинување на договорот. Претходно беше објавено дека Меси има намера да се пресели во Манчестер сити.

Back to top button
Close