Ламбе Алабаковски пуштен во домашен притвор

Адвокатот на Ламбе Алабаковски поднесе жалба, па Судскиот совет од Основен суд Битола ја преиначи одлуката во куќен притвор, објави „Телма“.

Алабаковски денеска го напушти одделението во затворот во Битола и бил спроведен во неговиот дом.

Пејачот е осомничен дека подметнал пожар во бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола во саботата, кога изгоре влезната врата на објектот.

Back to top button
Close