Лажна вест за оставка на Владимир Макеј, тврди дипломатски извор во Минск

Не се точни наводите за оставка на белорускиот министер за надворешни работи, Владимир Маки, што се појавија на социјалните мрежи и во голем број медиуми, изјави неименуван дипломатски извор за агенцијата Тасс.

-Тоа е лажна вест. Владимир Матеј е во својата канцеларија и продолжува напорно да работи, рече изворот.

Според наводите, Мекеј наводно си поднел оставка по реакцијата на западните земји за ситуацијата во Белорусија, каде, по последните претседателски избори, се одржуваат масовни протести.

Претседателот Александар Лукашенко повторно победи на претседателските избори, но опозицијата и дел од јавноста ги отфрлаат изборните резултати. сд/

Back to top button
Close