Лажни сите денешни дојави за бомби во училишта, трговски центри и објекти во Скопје, завршени проверките

Министерството за внатрешни работи вечерва соопшти дека се лажни сите пријави за подметнати експлозивни направи кои денеска пристигнаа на електронските адреси на 16 училишта, неколку трговски центри и други објекти во Скопје.

-Во 19.10 часот завршија сите потребни проверки во врска со денешните пријави од 16 средни училишта и пет други објекти во Скопје по добиените пораки на електронски адреси со закана за поставена експлозивна направа, и утврдено е дека станува збор за лажни пријави, се наведува во соопштението.

Веднаш по добиените пријави, посочуваат од МВР, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите, а потоа се извршени и детални проверки од тимови за антитерористички проверки и утврдено е дека станува збор за лажни пријави

Според информациите на МВР, во СВР Скопје денеска било пријавено дека на електронските адреси на повеќе средни училишта, како и на МРТВ, Транспортен центар, ГТЦ, Џевахир Сити, ТЦ Ист Гејт, ТЦ Сити Мол пристигнале дојави за наводно поставени експлозивни направи. Веднаш по пријавите, преземени се мерки за безбедно евакуирање на објектите и спроведување на антитерористички проверки.

Back to top button
Close