Лејди Гага: Имав 19 години кога музички продуцент ме силуваше и ме исфрли од автомобилот на улица

Како гостинкаа на новата серија во продукција на принцот Хари и Опра Винфри, која се однесува на ментално здравје – Лејди Гага откри неколку трауматски искуства што ги доживеала.

Лејди Гага (35) се присети на моментот кога била сексуално нападната од музички продуцент:

„Имав 19 години и веќе работев во музичкиот свет кога еден продуцент ми рече: „Соблечи се!“
Реков „не“ и заминав, а потоа сите ми рекоа дека ако не попуштам, тој ќе уништи сè што сум направила дотогаш. Притисокот не престануваше, а јас само замрзнав… и не се сеќавам… “

Гага не сакаше да го спомене името на продуцентот, но вели дека поминала низ таа траума така што долго време била физички болна.

„Бев болна со недели потоа и сфатив дека е истата болка што ја чувствував кога лицето што ме силуваше ме остави на улицата, рече таа.

Пејачката призна дека инцидентот оставил физички и емоционални лузни кои траат до денес. Поради хроничната болка, докторот и предложил да оди на психијатар кој на крајот утврдил дека дијагнозата е посттрауматско стресно нарушување. „Имав тотална психотична пауза и не бев своја неколку години.“ Имав толку многу магнетни резонанци и скенирања кои не покажаа ништо. Но, телото се сеќава и памети“.

Гага призна дека често морала да се спротивстави на импулсот за самоповредување.

“Дури и да имам шест добри месеци, еден лош ден е доволен за да се чувствувам ужасно. И кога велам дека се чувствувам ужасно, мислам дека сакам да се убијам. Размислував да умрам. Се прашувам дали некогаш ќе го сторам тоа. Научив на сите начини да излезам од тоа размислување.

Знаете зошто не е добро да се повредите? Затоа што после се чувствувате полошо. Мислите дека ќе ви биде подобро затоа што покажувате некому: види, ме боли! Но, тоа не помага “.

Гага вели дека ова признание не е тука за да предизвика сожалување, туку за нејзината приказна да им помогне на другите:

Не го велам ова за да предизвикам сожалување. Искрено, ова е многу тешко да се признае. Сè уште се чувствувам засрамена од тоа. Како да им објаснам на луѓето дека имам привилегии, имам пари, имам моќ и се чувствувам мизерно? Како?

Back to top button
Close