Легендата на тенисот и петкратнa шампионка на „Вимблдон“, Венус Вилијамс наполни 40 години

Американската тенисерка Венус Вилијамс денес го слави својот 40. роденден.

Вилијамс ја започна својата професионална кариера во 1994 година. За тоа време, поранешниот прв рекет на светот стана петкратен победник на Вимблдон, двапати го освои УС Опен, како и победник на завршниот турнир ВТА-2008 година.

Венус е исто така четирикратна олимписка шампионка во Олимпик, вклучувајќи трипати во игра на двојки.

Вкупно има 71 ВТА трофеј, од кои 49 во сингл.

Back to top button
Close