Лига 1 и Лига 2 на Англија завршија, познати се првите нови членови на Чемпионшип

– Клубовите во Лига 1 и Лига 2 на Англија гласаа за крај на шампионатите во третото и четвртото ниво на локалниот фудбал. Конечниот пласман е исто така јасен, бидејќи се заснова на принципот на просечни освоени бодови по натпревар. Сепак, ќе се игра плеј-офот за промоција.

Ковентри Сити, кој следната сезона ќе игра во Чемпионшип, е прогласен за шампион на Лига 1. Ротерам, исто така, автоматски се искачува во Чемпионшип, бидејќи е втор во пласман. Оксфорд, Портсмут, Флитвуд и Викомб ќе играат во плеј-офот за последното место кое има право на промоција. Болтон, Саутенд и Транмер испаднаа.

Шампион во Лига 2 е Свиндон Таун. Кру и Плимут исто така се квалификуваат автоматски во Лига 1. Во плеј-офот ќе играат Челтнам, Ексетер, Колчестер и Нортемптон. Тимот што ќе испадне се уште е нејасен. Стивениџ е на последно место во моментот, но против Маклсфилд, кој е претпоследен, постои отворена дисциплинска постапка што може да доведе до повлекување поени од средствата на тимот и така овие екипи можат да разменат позиции во финалниот пласман.

Back to top button
Close