Ливерпул и Порто во нокаут фазата во Лигата на шампиони

 Ливерпул и Порто вечерва ја минаа групната фаза во Лигата на шампиони, приклучувајќи им се во нокаут фазата на Баерн Минхен, Манчестер сити, Челси, Севиља, Барселона и Јувентус. 

Важен триумф во претпоследното коло од натпреварите по групи забележа Интер, додека Атлетик Мадрид во финишот испушти шанса вечерва да го завери пласманот во нокаут фазата.

Група А:
Локомотив Москва – Салцбург 1:3
Атлетико Мадрид – Баерн Минхен 1:1 

Група Б:
Шахтјор – Реал Мадрид 2:0
Борусија Менхенгладбах – Интер 2:3 

Група Ц:
Порто – Манчестер сити 0:0
Олимпик Марсеј – Олимпијакос 2:1 

Група Д:
Аталанта – Митјиланд 1:1
Ливерпул – Ајакс 1:0.

Back to top button
Close