Лопез Обрадор: Мексиканската војска соработува во истрагата за студентскиот масакр

Мексиканската војска соработува во истрагата за исчезнувањето на 43 студенти, изјави мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор.

За студентите се верува дека биле масакрирани во 2014 година, но ивните посмртни останки сè уште се бараат.

Лопез Обрадор, кој е на власт од 2018 година, вети дека ќе открие што навистина се случило и дека ќе го истражи претходниот третман на случајот, што доведе до една од најтешките кризи во администрацијата на неговиот претходник Енрике Пена Нието.

Администрацијата на Пена Нието соопшти дека локална нарко банда ги помешала студентите со членовите на ривалската група и ги убила. 

Back to top button
Close