ЛШ: Борусија Дортмунд во осминафинале, дербито во Манчестер за ПСЖ

Борусија Дортмунд вечерва обезбеди пласман во осминафиналето во Лигата на шампиони, додека разврската во Х-групата е пролонгирана за идната недела, откако ПСЖ ја „замрси“ состојбата со триумфот над Манчестер јунајтед на „Олд трафорд“ со 3:1.

Група Е:
Краснодар – Рен 1:0
Севиља – Челзи 0:4.
Табела: Челзи 13 бода, Севиља 10, Краснодар 4, Рен 1.

Група Ф:
Борусија Дортмунд – Лацио 1:1
Клуб Бриж – Зенит 3:0.
Табела: Борусија 10 бода, Лацио 9, Бриж 7, Зенит 1.

Група Г:
Ференцварош – Барселона 0:3
Јувентус – Динамо Киев 3:0.
Табела: Барселона 15 бода, Јувентус 12, Динамо 1, Ференцварош 1.

Група Х:
Башакшехир – Лајпциг 3:4
Манчестер јунајтед – ПСЖ 1:3.
Табела: Манчестер 9 бода, ПСЖ 9, Лајпциг 9, Башакшехир 3.

Back to top button
Close