Лук де Јонг поради повреда го заврши ЕВРО 2020

Холандскиот напаѓач Лук де Јонг повеќе нема да може да игра на Европското фудбалско првенство поради повреда, се наведува на официјалната веб-страница на „орање“.

Де Јонг го повреди коленото на тренинг. Тој е принуден да ја напушти локацијата на националниот тим. Забележано е дека главниот тренер Франк де Бур повеќе нема да може да заменува играч во тимот за турнирот.

Триесетгодишниот напаѓач двапати влезе на теренот како замена, на мечот против Украина (3:2) и со Австрија (2:0).

Холандија заработи 9 бода и го зазеде првото место во групата Ц. На 27 јуни, Холанѓаните ќе игра во осминафиналето со тимот што го ќе го освои третото место во групата Д или Ф.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close