Мајката на Данка не прифаќа да и изразуваат сочувство: Се држам за последната надеж

Мајката и таткото на Данка Илиќ, Ивана и Милош, првпат проговорија заедно за 26 март, денот кога ја загубија ќерката. За српска Република прв проговори таткото на Данка, а потоа се приклучи и мајката која рече дека не сака никој да ѝ изразува сочувство „бидејќи длабоко во себе верува дека нивното дете е живо“.

„Поради се што се зборуваше за нас и дека сме клеветени на најлош можен начин, ние двајцата како родители кажавме дека јавно ќе зборуваме кога ќе се расчисти случајот, односно кога ќе ја дознаеме целата вистина за исчезнувањето. на нашата ќерка Данка“, изјави Милош Илиќ за српска Република.

“Што мислите, како ни е нам?! Како ни се душата и срцето?! Како сме без дете? Како се чувствуваме кога синот ќе не праша каде му е сестрата, кога ќе каже – Мамо, каде е Данка?”, а неа ја нема. На прашањети да опише како исчезнала Данка и која е вистината за нејзиното исчезнување, родителите гласно рекле: Сето тоа е лага.

Милош потоа продолжи: “Освен што многу луѓе ја бараа. Ивана е добра мајка, а јас сум добар татко, но… вистината се уште не е дојдена. Монструмите се уапсени, но…”.

Ивана и Милош велат дека не прифаќаат изрази на сочувство од околината, иако се облечени во црно од денот кога полицијата објави дека двајца вработени во ЈКП „Водовод Бор“, Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ, ја удриле Данка со службено возило ја ставиле во возилото и го сокриле нејзиното тело.

„Не прифаќаме кога изразат сочувство, ги замолуваме да не го прават тоа, бидејќи се уште не сме ја виделе нашата ќерка. Останува уште една трошка надеж дека ќе се врати жива. Сакам да истакнам дека тие свеќи не ги запаливме поради најлошото, туку за да ѝ го осветлиме патот за враќање“.

“Тој ден ги зедов Данка и син ми со намера да играме на местото каде што пораснав и за кое имам најубави спомени. Таму имав прекрасно детство. Страшно е некој да се посомнева во мене само затоа што си ги земав децата и ги однесов на место толку важно за мене“, изјави Ивана.

„Смртта не е казна за нив, тоа би била награда“

„Според тоа што ни кажа полицијата, монструми ни го убиле детето. Разговаравме со началникот на полицијата во Бор и Белград. Ни кажаа како се случило сето тоа. Биле следени преку ГПРС. Откриле дека застанале да уринираат и тие ја удри Данка и што направија, па имаа уште една станица и јас ги сретнав долу“, додава таткото.

Милош вели дека убијците за него ќе биле херои доколку го однеле девојчето на лекар кога ја удирале со автомобилот.

„Да направеа се што е во ред со детето, да ѝ помогнале, да ја однеле на лекар или да застанеле кај нечија куќа и да прашале чие е тоа дете што го удриле, верувајте, ќе беа најголемите херои за мене. Монструм тоа е благ збор за нив, тоа би била доживотен затвор, а тоа што ќе им го прават таму не е мој проблем, туку нивен проблем“, вели таткото.

Ивана вели дека е повредена од коментарите на социјалните мрежи и дека длабоко ја вознемирила изјавата на мајката на убиецот, Светлана Драгијевиќ.

„Сето ова многу ме боли, велат дека сум имала деца со други мажи, не со Милош. Тие изнесоа секакви гнили теории, особено кога прочитав дека мајката на човекот изјавила дека Данка е жива и дека знам каде таа е и дека јас сум виновна за се“, вели таа.

Back to top button
Close