Магичниот гол на Белингем ја спаси Англија од шокантна елиминација на ЕП

Англија го одржа својот сон жив бидејќи по неверојатни напори и многу среќа успеа да направи пресврт и да победи со 2:1 против Словачка во осминафиналето на ЕП 2024.

Како и на претходните натпревари на германско тло, тимот на Герет Саутгејт никако не ги оправда големите амбиции со своите настапи на теренот. Англичаните не можеа да се разбудат дури и откако заостанаа во резултатот. Иван Шранц казни грешка во одбраната на Англија во 25. минута и им даде доверба на Словаците дека можат да направат изненадување.

Беше крајно блиску бидејќи резултатот се одржуваше до 95. минута, а трите лава дотогаш немаа шут кон противничкиот гол, иако Фоден имаше еден поништен гол поради офсајд, а ударот на Деклан Рајс ја погоди стативата.

Сепак, магичната изведба со ножички на Џуд Белингем во петтата минута од шест минути дополнително време ја задржа Англија на турнирот.

Словачка се сруши и на самиот старт од првото продолжение Хари Кејн направи целосен пресврт.

Така „трите лава“ во четвртфиналето ќе се сретнат со Швајцарија, а Словачка со кренати глави го напушта турнирот.

Избраниците на Франческо Калцона беа на неколку секунди до второто големо изненадување во Германија, откако ја совладаа Белгија во групната фаза.

Back to top button
Close